Cornell Dubilier Electronics SFS37T40K291B-F
SFS37T40K291B-F picture photo
Mfg. Part Number
SFS37T40K291B-F
Brief Description
CAP FILM 40UF 10% 370VAC QC TERM
Datasheet Download
SFS37T40K291B-F.pdf
Availability of SFS37T40K291B-F
QUANTITY
SFS37T40K291B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SFS37T40K291B-F
Internal Part NumberEIS-SFS37T40K291B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series*
PackagingBulk
Capacitance*
Tolerance*
Voltage Rating - AC*
Voltage Rating - DC*
Dielectric Material*
ESR (Equivalent Series Resistance)*
Operating Temperature*
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.120" Dia (53.85mm), Lip
Height - Seated (Max)3.030" (76.96mm)
Termination*
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
Applications*
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFS37T40K291B-F
Related LinksSFS37T4, SFS37T40K291B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFS37T40K291B-F Details Description
Related parts for SFS37T40K291B-F
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 6V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 800V 1A TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DIODE RF ATTENUATOR SOT-23 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS W/PIN BOX datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RECEPT 26POS datasheet.pdf
MOD LASER DWDM 4X100GHZ 200KM datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 45UF 5% 500VDC RADIAL datasheet.pdf