Cornell Dubilier Electronics SFS44T25K291B-F
SFS44T25K291B-F picture photo
Mfg. Part Number
SFS44T25K291B-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 25UF 10% 440VAC QC TERM
Datasheet Download
SFS44T25K291B-F.pdf
Availability of SFS44T25K291B-F
QUANTITY
SFS44T25K291B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SFS44T25K291B-F
Internal Part NumberEIS-SFS44T25K291B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package42
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series*
PackagingBulk
Capacitance*
Tolerance*
Voltage Rating - AC*
Voltage Rating - DC*
Dielectric Material*
ESR (Equivalent Series Resistance)*
Operating Temperature*
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.120" Dia (53.85mm), Lip
Height - Seated (Max)3.030" (76.96mm)
Termination*
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
Applications*
Features*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFS44T25K291B-F
Related LinksSFS44T2, SFS44T25K291B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFS44T25K291B-F Details Description
Related parts for SFS44T25K291B-F
CAP ALUM 53UF 165V QC TERM datasheet.pdf
RES FLAMEPROOF 2W 1M OHM 5% datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 5-24V 500RESOL 2M datasheet.pdf
LAMP CCFL 1160V 2.2MM X 312MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 600MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH RAISED ACTUATOR 3 SEC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 8COL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf