Samtec, Inc. SFSD-10-28-H-10.00-SR
SFSD-10-28-H-10.00-SR picture photo
Mfg. Part Number
SFSD-10-28-H-10.00-SR
Brief Description
CABLE ASSY SOCKET 20POS 28AWG
Datasheet Download
SFSD-10-28-H-10.00-SR.pdf
Availability of SFSD-10-28-H-10.00-SR
QUANTITY
SFSD-10-28-H-10.00-SR Order Process
Ship out your order
Specifications of SFSD-10-28-H-10.00-SR
Internal Part NumberEIS-SFSD-10-28-H-10.00-SR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRugged/Power Connectors
PCN Design/SpecificationISDF,SFSD Form 12/Sep/2013
SeriesTiger Eye™ SFSD
Connector TypeSocket to Individual Wire Leads
Number of Positions20
Number of Rows2
Pitch - Connector0.050" (1.27mm)
Pitch - Cable-
Length0.833' (254.00mm, 10.00")
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFSD-10-28-H-10.00-SR
Related LinksSFSD-10-28, SFSD-10-28-H-10.00-SR Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
SFSD-10-28-H-10.00-SR Details Description
Related parts for SFSD-10-28-H-10.00-SR
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC FPGA 333 I/O 484FBGA datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 20MA SOT-143 datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 470MA 890 MOHM datasheet.pdf
TAPE POLY FOAM 12X12" datasheet.pdf
LIGHT PIPE 3MM RND LENS datasheet.pdf
RES 126K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
T4011 2NC+2NO BBM, NPT CONDUIT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES 43 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf