Cornell Dubilier Electronics SFT37S65K303B-F
SFT37S65K303B-F picture photo
Mfg. Part Number
SFT37S65K303B-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 65UF 10% 370VAC QC TERM
Datasheet Download
SFT37S65K303B-F.pdf
Availability of SFT37S65K303B-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SFT37S65K303B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SFT37S65K303B-F
Internal Part NumberEIS-SFT37S65K303B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSF
PackagingBulk
Capacitance65µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC370V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.620" Dia (66.55mm), Lip
Height - Seated (Max)3.150" (80.01mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFT37S65K303B-F
Related LinksSFT37S6, SFT37S65K303B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFT37S65K303B-F Details Description
Related parts for SFT37S65K303B-F
HOOK-UP STRND 14AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
IC BUFFER OPEN-DRAIN OUTPUT UMT5 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
EVAL BOARD HMC911LC4B datasheet.pdf
DIODE ZENER 28.42V 500MW SOD80 datasheet.pdf
RET PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/3.3V 0.3A datasheet.pdf