Cornell Dubilier Electronics SFT37S70K303B-F
SFT37S70K303B-F picture photo
Mfg. Part Number
SFT37S70K303B-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 70UF 10% 370VAC QC TERM
Datasheet Download
SFT37S70K303B-F.pdf
Availability of SFT37S70K303B-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SFT37S70K303B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SFT37S70K303B-F
Internal Part NumberEIS-SFT37S70K303B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSF
PackagingBulk
Capacitance70µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC370V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.620" Dia (66.55mm), Lip
Height - Seated (Max)3.150" (80.01mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFT37S70K303B-F
Related LinksSFT37S7, SFT37S70K303B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFT37S70K303B-F Details Description
Related parts for SFT37S70K303B-F
CAP FILM 0.068UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Multi-Step Dimming 24mA Backlight, Camera Flash 16-TQFN (3x3) datasheet.pdf
RES .51 OHM 7W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
NUT 3/8-32 BR SNZN 10POS datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 15POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 33 OHM 1% 5W datasheet.pdf