Cornell Dubilier Electronics SFT44S55K391B-F
SFT44S55K391B-F picture photo
Mfg. Part Number
SFT44S55K391B-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 55UF 10% 440VAC QC TERM
Datasheet Download
SFT44S55K391B-F.pdf
Availability of SFT44S55K391B-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SFT44S55K391B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SFT44S55K391B-F
Internal Part NumberEIS-SFT44S55K391B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSF
PackagingBulk
Capacitance55µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC440V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.620" Dia (66.55mm), Lip
Height - Seated (Max)4.030" (102.36mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFT44S55K391B-F
Related LinksSFT44S5, SFT44S55K391B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFT44S55K391B-F Details Description
Related parts for SFT44S55K391B-F
MULTI-PAIR 16COND 28AWG 300' datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.3A 8DFN datasheet.pdf
CONN HEADER 55POS TYPE C VERT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 499 OHM 2012 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf
FILTER EMI 2200PF 100V RADIAL datasheet.pdf
IC GATE 2.5K TSSOP14 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 110W datasheet.pdf
Surface mounted, 2 pin package IC datasheet.pdf