TE Connectivity Potter & Brumfield Relays W68-X2Q10-10
W68-X2Q10-10 picture photo
Mfg. Part Number
W68-X2Q10-10
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR 10A 277VAC
Datasheet Download
W68-X2Q10-10.pdf
Availability of W68-X2Q10-10
QUANTITY
W68-X2Q10-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of W68-X2Q10-10
Internal Part NumberEIS-W68-X2Q10-10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCircuit Breakers
3D Model1-1393253-4.pdf
Standard Package12
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesW6
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating10A
Voltage Rating - AC277V
Voltage Rating - DC-
Number of Poles2
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W68-X2Q10-10
Related LinksW68-X2, W68-X2Q10-10 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
W68-X2Q10-10 Details Description
Related parts for W68-X2Q10-10
LED 5MM VERT HIEFF DIFF ORG PCMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CONV 4BIT SER/PAR ECL 28-PLCC datasheet.pdf
IC TRANS NPN GP BIPOLAR 86PP datasheet.pdf
IMPACT BP 3X10 GR SN/PB datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 10 OHM datasheet.pdf
DIODE GPP 3A 200V DO-214AB datasheet.pdf
LED ASSY RA 1.8MM 3X1 Y/Y/G DIFF datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf
TWEEZER POINT VERY FINE 7 4.75" datasheet.pdf