FFF SFV12R-2STBE1HLF
SFV12R-2STBE1HLF picture photo
Mfg. Part Number
SFV12R-2STBE1HLF
Brief Description
CONN FFC TOP 12POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
SFV12R-2STBE1HLF.pdf
Availability of SFV12R-2STBE1HLF
QUANTITY
SFV12R-2STBE1HLF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFV12R-2STBE1HLF
Internal Part NumberEIS-SFV12R-2STBE1HLF
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions12
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.071" (1.80mm)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled, Halogen Free
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFV12R-2STBE1HLF
Related LinksSFV12R-2, SFV12R-2STBE1HLF Datasheet, FFF Distributor
SFV12R-2STBE1HLF Details Description
Related parts for SFV12R-2STBE1HLF
RES SMD 16.5 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 33 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP STRT/RUN/STP datasheet.pdf
RES 16K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT SKT datasheet.pdf
KNURLED KNOB datasheet.pdf
TVS DIODE 70.1VWM 113VC DO-214AA datasheet.pdf
CONN SMA PLUG R/A 50OHM SOLDER datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 0.16UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf