FFF SFV12R-2STBE5HLF
SFV12R-2STBE5HLF picture photo
Mfg. Part Number
SFV12R-2STBE5HLF
Brief Description
CONN FFC TOP 12POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
SFV12R-2STBE5HLF.pdf
Availability of SFV12R-2STBE5HLF
QUANTITY
SFV12R-2STBE5HLF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFV12R-2STBE5HLF
Internal Part NumberEIS-SFV12R-2STBE5HLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions12
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.071" (1.80mm)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled, Halogen Free
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFV12R-2STBE5HLF
Related LinksSFV12R-2, SFV12R-2STBE5HLF Datasheet, FFF Distributor
SFV12R-2STBE5HLF Details Description
Related parts for SFV12R-2STBE5HLF
IC OPAMP CFA 10MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
FUSE PAL 294 ATK CLS HLE 32V 60A datasheet.pdf
ID TIE 18LB. 4.33" datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 120POS .050 datasheet.pdf