FFF SFV15R-1STE1
SFV15R-1STE1 picture photo
Mfg. Part Number
SFV15R-1STE1
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 15POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
SFV15R-1STE1.pdf
Availability of SFV15R-1STE1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SFV15R-1STE1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFV15R-1STE1
Internal Part NumberEIS-SFV15R-1STE1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSFV_R_Series 21/Jan/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions15
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.071" (1.80mm)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin Alloy
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFV15R-1STE1
Related LinksSFV15R, SFV15R-1STE1 Datasheet, FFF Distributor
SFV15R-1STE1 Details Description
Related parts for SFV15R-1STE1
DIODE GEN PURP 800V 12A DO203AA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 5.5A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 47.5KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 25NS 84PLCC datasheet.pdf
RES SMD 8.87 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 22AWG ORG SHLD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 16pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf