FFF SFV16R-1STAE1HLF
SFV16R-1STAE1HLF picture photo
Mfg. Part Number
SFV16R-1STAE1HLF
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 16POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
SFV16R-1STAE1HLF.pdf
Availability of SFV16R-1STAE1HLF
QUANTITY
SFV16R-1STAE1HLF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFV16R-1STAE1HLF
Internal Part NumberEIS-SFV16R-1STAE1HLF
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions16
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.071" (1.80mm)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFV16R-1STAE1HLF
Related LinksSFV16R-1, SFV16R-1STAE1HLF Datasheet, FFF Distributor
SFV16R-1STAE1HLF Details Description
Related parts for SFV16R-1STAE1HLF
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS DL VERT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC PFC CTRLR CURR-MODE 8SOP datasheet.pdf
IC BUFFER 220MHZ 8CH 3.3V 16SOIC datasheet.pdf
Connector Socket 37 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf