FFF SFV27R-2STAE1HLF
SFV27R-2STAE1HLF picture photo
Mfg. Part Number
SFV27R-2STAE1HLF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC TOP 27POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
SFV27R-2STAE1HLF.pdf
Availability of SFV27R-2STAE1HLF
QUANTITY
SFV27R-2STAE1HLF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFV27R-2STAE1HLF
Internal Part NumberEIS-SFV27R-2STAE1HLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFV-R
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions27
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.071" (1.80mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight, Tapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFV27R-2STAE1HLF
Related LinksSFV27R-2, SFV27R-2STAE1HLF Datasheet, FFF Distributor
SFV27R-2STAE1HLF Details Description
Related parts for SFV27R-2STAE1HLF
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 8.25M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM SNAPIN IEC 6A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf