FFF SFV29R-2STAE1HLF
SFV29R-2STAE1HLF picture photo
Mfg. Part Number
SFV29R-2STAE1HLF
Brief Description
CONN FFC TOP 29POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
SFV29R-2STAE1HLF.pdf
Availability of SFV29R-2STAE1HLF
QUANTITY
SFV29R-2STAE1HLF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFV29R-2STAE1HLF
Internal Part NumberEIS-SFV29R-2STAE1HLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions29
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.071" (1.80mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight, Tapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFV29R-2STAE1HLF
Related LinksSFV29R-2, SFV29R-2STAE1HLF Datasheet, FFF Distributor
SFV29R-2STAE1HLF Details Description
Related parts for SFV29R-2STAE1HLF
IDC CABLE - CCE40G/AE40M/CCE40G datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT PROG OVP TO220 datasheet.pdf
CONN SMB PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
INSERT MALE 16POS+1GND CLAMP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf