FFF SFV30R-4STE1
SFV30R-4STE1 picture photo
Mfg. Part Number
SFV30R-4STE1
Brief Description
CONN FPC TOP 30POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
SFV30R-4STE1.pdf
Availability of SFV30R-4STE1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SFV30R-4STE1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFV30R-4STE1
Internal Part NumberEIS-SFV30R-4STE1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSFV_R_Series 21/Jan/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package6,000
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions30
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.33mm
Height Above Board0.071" (1.80mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeNotched
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin Alloy
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFV30R-4STE1
Related LinksSFV30R, SFV30R-4STE1 Datasheet, FFF Distributor
SFV30R-4STE1 Details Description
Related parts for SFV30R-4STE1
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 430MA 520 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 12POS SMD TIN datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.5W SMD datasheet.pdf
DSUB CONT STRT SKT 50OHM G50 datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
3R VER HDRSTB 0GP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.2W S-MINI datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf