FFF SFV31R-1STE1
SFV31R-1STE1 picture photo
Mfg. Part Number
SFV31R-1STE1
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 31POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
SFV31R-1STE1.pdf
Availability of SFV31R-1STE1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SFV31R-1STE1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFV31R-1STE1
Internal Part NumberEIS-SFV31R-1STE1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSFV_R_Series 21/Jan/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package6,000
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions31
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.071" (1.80mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight, Tapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin Alloy
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFV31R-1STE1
Related LinksSFV31R, SFV31R-1STE1 Datasheet, FFF Distributor
SFV31R-1STE1 Details Description
Related parts for SFV31R-1STE1
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5MM datasheet.pdf
SSR OCMOS FET 1.8A NO 6-DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
CABLE STRAIN RELIEF GRAY 25/PKG datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A LONG LATCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1W 12V 4SIP datasheet.pdf
ML HEAVY DUTY LIMIT SW datasheet.pdf
PT FO 2.0MM OFNR SM LC SC YEL datasheet.pdf