FFF SFV35R-1STE9HLF
SFV35R-1STE9HLF picture photo
Mfg. Part Number
SFV35R-1STE9HLF
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 35POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
SFV35R-1STE9HLF.pdf
Availability of SFV35R-1STE9HLF
QUANTITY
SFV35R-1STE9HLF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFV35R-1STE9HLF
Internal Part NumberEIS-SFV35R-1STE9HLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions35
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.071" (1.80mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight, Tapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFV35R-1STE9HLF
Related LinksSFV35R-, SFV35R-1STE9HLF Datasheet, FFF Distributor
SFV35R-1STE9HLF Details Description
Related parts for SFV35R-1STE9HLF
CONN HEADR BRKWAY .100 50POS STR datasheet.pdf
ENDPLATE 1.5MM WM ORANGE ZDU 6 datasheet.pdf