FFF SFV35R-4STE1
SFV35R-4STE1 picture photo
Mfg. Part Number
SFV35R-4STE1
Brief Description
CONN FPC TOP 35POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
SFV35R-4STE1.pdf
Availability of SFV35R-4STE1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SFV35R-4STE1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFV35R-4STE1
Internal Part NumberEIS-SFV35R-4STE1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSFV_R_Series 21/Jan/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package6,000
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions35
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.33mm
Height Above Board0.071" (1.80mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeNotched
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin Alloy
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFV35R-4STE1
Related LinksSFV35R, SFV35R-4STE1 Datasheet, FFF Distributor
SFV35R-4STE1 Details Description
Related parts for SFV35R-4STE1
IC BUFFER VID TRPL 650MHZ 16SSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 37 Position 0.025" (0.64mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
FRAME CABLE INLET 24/4 GROMMETS datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 25-75VIN 24VOUT datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 7400PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HD 38999 9C 9#23 PIN RECP datasheet.pdf
1800UF 200V 35X50MM 105C 5000H datasheet.pdf