FFF SFW11R-1STAE5LF
SFW11R-1STAE5LF picture photo
Mfg. Part Number
SFW11R-1STAE5LF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 11POS 1.00MM R/A
Datasheet Download
SFW11R-1STAE5LF.pdf
Availability of SFW11R-1STAE5LF
QUANTITY
SFW11R-1STAE5LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW11R-1STAE5LF
Internal Part NumberEIS-SFW11R-1STAE5LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFW-R
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions11
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.33mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating-
Operating Temperature-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW11R-1STAE5LF
Related LinksSFW11R-, SFW11R-1STAE5LF Datasheet, FFF Distributor
SFW11R-1STAE5LF Details Description
Related parts for SFW11R-1STAE5LF
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 48V datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.90V LOW SC70-3 datasheet.pdf
RELAY SSR FET SPST 200V 4SOP datasheet.pdf
IC PWR DISTRIBUTION SWITCH 6-MLF datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 45POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES SMD 500 OHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf