FFF SFW11S-2STME1LF
SFW11S-2STME1LF picture photo
Mfg. Part Number
SFW11S-2STME1LF
Brief Description
CONN FFC FPC VERT 11POS 1MM SMD
Datasheet Download
SFW11S-2STME1LF.pdf
Availability of SFW11S-2STME1LF
QUANTITY
SFW11S-2STME1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW11S-2STME1LF
Internal Part NumberEIS-SFW11S-2STME1LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFlat Flex Connector Overview
Featured ProductFFC and FPC Connectors
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFW
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions11
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.209" (5.30mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight, Tapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Actuator MaterialThermoplastic, Glass Filled
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW11S-2STME1LF
Related LinksSFW11S-, SFW11S-2STME1LF Datasheet, FFF Distributor
SFW11S-2STME1LF Details Description
Related parts for SFW11S-2STME1LF
THERMISTOR PTC 250OHM 155DEG RAD datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 499K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 79.6 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 4.5V datasheet.pdf
CABLE TIE RESISTANT TO UV RAYS datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 700MA 331 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 2A 10SOIC datasheet.pdf