FFF SFW12R-2STE1
SFW12R-2STE1 picture photo
Mfg. Part Number
SFW12R-2STE1
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC FPC TOP 12POS 1MM R/A
Datasheet Download
SFW12R-2STE1.pdf
Availability of SFW12R-2STE1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SFW12R-2STE1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW12R-2STE1
Internal Part NumberEIS-SFW12R-2STE1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLFFC/FPC NON-LF 09/May/2012
Standard Package4,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFW-R
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions12
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight, Tapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin Alloy
Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating-
Operating Temperature-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW12R-2STE1
Related LinksSFW12R, SFW12R-2STE1 Datasheet, FFF Distributor
SFW12R-2STE1 Details Description
Related parts for SFW12R-2STE1
IDC CABLE-ASN20A/ AE20M / APK20A datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 170MA 5.6 OHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT PIN datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 0.4MM 22POS DUAL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 24.00 MHZ 22.0PF SMD datasheet.pdf