FFF SFW12R-3STAE1LF
SFW12R-3STAE1LF picture photo
Mfg. Part Number
SFW12R-3STAE1LF
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 12POS 1.00MM R/A
Datasheet Download
SFW12R-3STAE1LF.pdf
Availability of SFW12R-3STAE1LF
QUANTITY
SFW12R-3STAE1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW12R-3STAE1LF
Internal Part NumberEIS-SFW12R-3STAE1LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions12
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.33mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeNotched
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW12R-3STAE1LF
Related LinksSFW12R-, SFW12R-3STAE1LF Datasheet, FFF Distributor
SFW12R-3STAE1LF Details Description
Related parts for SFW12R-3STAE1LF
CONN EDGECARD 44POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 91PF 1.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
FERRITE BEAD 68 OHM 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 270MA 1.4 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
XCX DIFF GAUGE VACCUM GAUGE datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf