FFF SFW12S-2STAE1LF
SFW12S-2STAE1LF picture photo
Mfg. Part Number
SFW12S-2STAE1LF
Brief Description
CONN FPC VERT 12POS 1.00MM SMD
Datasheet Download
SFW12S-2STAE1LF.pdf
Availability of SFW12S-2STAE1LF
QUANTITY
SFW12S-2STAE1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW12S-2STAE1LF
Internal Part NumberEIS-SFW12S-2STAE1LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFW
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions12
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.209" (5.30mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Actuator MaterialThermoplastic, Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW12S-2STAE1LF
Related LinksSFW12S-, SFW12S-2STAE1LF Datasheet, FFF Distributor
SFW12S-2STAE1LF Details Description
Related parts for SFW12S-2STAE1LF
IC SAMPLE RATE CONVERTER 28SOIC datasheet.pdf
IC OCT D TRANSP LATCH INV 20SOIC datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 2K OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 28.98VC P600 datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL R-R 8-UMAX datasheet.pdf
AT 3S KIT WEDGE & CONTACTS datasheet.pdf
F3SJ-A0245N14 datasheet.pdf
CONN HDR 20POS GOLD TH/RA datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf