FFF SFW13R-1STE1LF
SFW13R-1STE1LF picture photo
Mfg. Part Number
SFW13R-1STE1LF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 13POS 1.00MM R/A
Datasheet Download
SFW13R-1STE1LF.pdf
Availability of SFW13R-1STE1LF
QUANTITY
SFW13R-1STE1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW13R-1STE1LF
Internal Part NumberEIS-SFW13R-1STE1LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFW-R
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions13
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight, Tapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW13R-1STE1LF
Related LinksSFW13R-, SFW13R-1STE1LF Datasheet, FFF Distributor
SFW13R-1STE1LF Details Description
Related parts for SFW13R-1STE1LF
CONN EDGECARD 62POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
1/4" DRIVE EXTENSION BAR 2.17" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 277VAC 28VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 150PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 900MA 370 MOHM TH datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 25PPM 5X7MM datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB24 PG21 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf