FFF SFW14R-4STE1LF
SFW14R-4STE1LF picture photo
Mfg. Part Number
SFW14R-4STE1LF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC FPC TOP 14POS 1MM R/A
Datasheet Download
SFW14R-4STE1LF.pdf
Availability of SFW14R-4STE1LF
QUANTITY
SFW14R-4STE1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW14R-4STE1LF
Internal Part NumberEIS-SFW14R-4STE1LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFW-R
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions14
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeNotched
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW14R-4STE1LF
Related LinksSFW14R-, SFW14R-4STE1LF Datasheet, FFF Distributor
SFW14R-4STE1LF Details Description
Related parts for SFW14R-4STE1LF
RES 127 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 2MHZ 8MSOP datasheet.pdf
LED GREEN 3/16" HOLE PNL MNT datasheet.pdf
FERR RD CBL SNAP 10.5-12.5MM GRY datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FUSE 20A 690V DIN 000 GR UC datasheet.pdf
RES 30K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf