FFF SFW14S-2STE1LF
SFW14S-2STE1LF picture photo
Mfg. Part Number
SFW14S-2STE1LF
Brief Description
CONN FFC FPC VERT 14POS 1MM SMD
Datasheet Download
SFW14S-2STE1LF.pdf
Availability of SFW14S-2STE1LF
QUANTITY
SFW14S-2STE1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW14S-2STE1LF
Internal Part NumberEIS-SFW14S-2STE1LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFlat Flex Connector Overview
PCN Assembly/OriginFFC/FPC series 20/Jul/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFW
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions14
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.209" (5.30mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight, Tapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Actuator MaterialThermoplastic, Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW14S-2STE1LF
Related LinksSFW14S-, SFW14S-2STE1LF Datasheet, FFF Distributor
SFW14S-2STE1LF Details Description
Related parts for SFW14S-2STE1LF
OSC XO 155.52MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CABLE 60COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CABLE BNC MALE RG174/U 5FT datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY OS 100W datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 1KV 35A DO5 datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf