FFF SFW16R-1STE5LF
SFW16R-1STE5LF picture photo
Mfg. Part Number
SFW16R-1STE5LF
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 16POS 1.00MM R/A
Datasheet Download
SFW16R-1STE5LF.pdf
Availability of SFW16R-1STE5LF
QUANTITY
SFW16R-1STE5LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW16R-1STE5LF
Internal Part NumberEIS-SFW16R-1STE5LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions16
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight, Tapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW16R-1STE5LF
Related LinksSFW16R-, SFW16R-1STE5LF Datasheet, FFF Distributor
SFW16R-1STE5LF Details Description
Related parts for SFW16R-1STE5LF
CARD EDGE 86POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG FH 180POS .050 R/A datasheet.pdf
MAXIGRIP FANSINK 27X27X9.5MM datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf