FFF SFW18R-1STAE1LF
SFW18R-1STAE1LF picture photo
Mfg. Part Number
SFW18R-1STAE1LF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 18POS 1.00MM R/A
Datasheet Download
SFW18R-1STAE1LF.pdf
Availability of SFW18R-1STAE1LF
QUANTITY
SFW18R-1STAE1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW18R-1STAE1LF
Internal Part NumberEIS-SFW18R-1STAE1LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFW-R
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions18
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.33mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW18R-1STAE1LF
Related LinksSFW18R-, SFW18R-1STAE1LF Datasheet, FFF Distributor
SFW18R-1STAE1LF Details Description
Related parts for SFW18R-1STAE1LF
CONN SPLIC KNIFE DISCON 14-16AWG datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.06A 30V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 287 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
BLZP 5.00/16/180F SN BK BX datasheet.pdf
FIXED IND 7.5UH 155MA 2.7 OHM TH datasheet.pdf