FFF SFW18S-6STME1LF
SFW18S-6STME1LF picture photo
Mfg. Part Number
SFW18S-6STME1LF
Brief Description
CONN CIC VERT 18POS 1.00MM SMD
Datasheet Download
SFW18S-6STME1LF.pdf
Availability of SFW18S-6STME1LF
QUANTITY
SFW18S-6STME1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW18S-6STME1LF
Internal Part NumberEIS-SFW18S-6STME1LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFlat Flex Connector Overview
PCN Assembly/OriginFFC/FPC series 20/Jul/2011
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFW
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeCIC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions18
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.209" (5.30mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Actuator MaterialThermoplastic, Glass Filled
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW18S-6STME1LF
Related LinksSFW18S-, SFW18S-6STME1LF Datasheet, FFF Distributor
SFW18S-6STME1LF Details Description
Related parts for SFW18S-6STME1LF
RES SMD 309 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 6V datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
MOSFET DRIVER 2CH 3.3V 6A 8TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 20% 310VAC RADIAL datasheet.pdf
FO C/A MTRJ RED SC 62.5 RED datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 50MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
3 V/5 V, 450 uA 16-Bit, Sigma-Delta ADC IC datasheet.pdf