FFF SFW22R-3STE1LF
SFW22R-3STE1LF picture photo
Mfg. Part Number
SFW22R-3STE1LF
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 22POS 1.00MM R/A
Datasheet Download
SFW22R-3STE1LF.pdf
Availability of SFW22R-3STE1LF
QUANTITY
SFW22R-3STE1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW22R-3STE1LF
Internal Part NumberEIS-SFW22R-3STE1LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFlat Flex Connector Overview
PCN Assembly/OriginFFC/FPC series 20/Jul/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions22
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeNotched
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW22R-3STE1LF
Related LinksSFW22R-, SFW22R-3STE1LF Datasheet, FFF Distributor
SFW22R-3STE1LF Details Description
Related parts for SFW22R-3STE1LF
RES SMD 82K OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 75V 20% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CHIP 60 OHM 550MA 0603 datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 240MA 1.3 OHM datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf