FFF SFW24R-2STE1LF
SFW24R-2STE1LF picture photo
Mfg. Part Number
SFW24R-2STE1LF
Brief Description
CONN FFC FPC TOP 24POS 1MM R/A
Datasheet Download
SFW24R-2STE1LF.pdf
Availability of SFW24R-2STE1LF
QUANTITY
SFW24R-2STE1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW24R-2STE1LF
Internal Part NumberEIS-SFW24R-2STE1LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFlat Flex Connector Overview
Featured ProductFFC and FPC Connectors
PCN Assembly/OriginFFC/FPC series 20/Jul/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions24
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight, Tapered
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW24R-2STE1LF
Related LinksSFW24R-, SFW24R-2STE1LF Datasheet, FFF Distributor
SFW24R-2STE1LF Details Description
Related parts for SFW24R-2STE1LF
CABLE CAT.5E SHIELDED GRAY 2M datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 35VC SOT23 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Header 66 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf