FFF SFW24S-2STAE1LF
SFW24S-2STAE1LF picture photo
Mfg. Part Number
SFW24S-2STAE1LF
Brief Description
CONN FPC VERT 24POS 1.00MM SMD
Datasheet Download
SFW24S-2STAE1LF.pdf
Availability of SFW24S-2STAE1LF
QUANTITY
SFW24S-2STAE1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW24S-2STAE1LF
Internal Part NumberEIS-SFW24S-2STAE1LF
SeriesSFW
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions24
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.209" (5.30mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Actuator MaterialThermoplastic, Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW24S-2STAE1LF
Related LinksSFW24S-, SFW24S-2STAE1LF Datasheet, FFF Distributor
SFW24S-2STAE1LF Details Description
Related parts for SFW24S-2STAE1LF
CONN HEADER 4POS VERT .250 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
5+2 PF R/A SIGNAL RCPT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MICROFIT OVERMOLDED 10CKT 1 MT datasheet.pdf
RES 43K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
PTSE 18C 18#20 PIN PLUG datasheet.pdf
Silicon 25V hyperabrupt varactor diodes IC datasheet.pdf