FFF SFW26S-2STME1
SFW26S-2STME1 picture photo
Mfg. Part Number
SFW26S-2STME1
Brief Description
CONN FFC FPC VERT 26POS 1MM SMD
Datasheet Download
SFW26S-2STME1.pdf
Availability of SFW26S-2STME1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SFW26S-2STME1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW26S-2STME1
Internal Part NumberEIS-SFW26S-2STME1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLFFC/FPC NON-LF 09/May/2012
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFW
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions26
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.209" (5.30mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight, Tapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin Alloy
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Actuator MaterialThermoplastic, Glass Filled
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW26S-2STME1
Related LinksSFW26S, SFW26S-2STME1 Datasheet, FFF Distributor
SFW26S-2STME1 Details Description
Related parts for SFW26S-2STME1
SWITCH PUSH DPST-NO 0.1A 32V datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT WW PINS datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 9.09 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
DC/DC CONV 6W SIP SNG OUT datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0015UF RADIAL datasheet.pdf