FFF SFW27R-1STE1LF
SFW27R-1STE1LF picture photo
Mfg. Part Number
SFW27R-1STE1LF
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 27POS 1.00MM R/A
Datasheet Download
SFW27R-1STE1LF.pdf
Availability of SFW27R-1STE1LF
QUANTITY
SFW27R-1STE1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW27R-1STE1LF
Internal Part NumberEIS-SFW27R-1STE1LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFlat Flex Connector Overview
PCN Assembly/OriginFFC/FPC series 20/Jul/2011
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions27
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight, Tapered
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW27R-1STE1LF
Related LinksSFW27R-, SFW27R-1STE1LF Datasheet, FFF Distributor
SFW27R-1STE1LF Details Description
Related parts for SFW27R-1STE1LF
IC MULTIPLEXER QUAD 2INP 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
CONN FFC RCPT HSG 28POS 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE datasheet.pdf