FFF SFW27R-3STE1LF
SFW27R-3STE1LF picture photo
Mfg. Part Number
SFW27R-3STE1LF
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 27POS 1.00MM R/A
Datasheet Download
SFW27R-3STE1LF.pdf
Availability of SFW27R-3STE1LF
QUANTITY
SFW27R-3STE1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW27R-3STE1LF
Internal Part NumberEIS-SFW27R-3STE1LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions27
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeNotched
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW27R-3STE1LF
Related LinksSFW27R-, SFW27R-3STE1LF Datasheet, FFF Distributor
SFW27R-3STE1LF Details Description
Related parts for SFW27R-3STE1LF
CONN HEADER 34POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 90A datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 60MA 22 OHM TH datasheet.pdf
MCU ATMEGA644/AT86RF230 44VQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS .100 R/A 15AU datasheet.pdf
TXRX ESD 5V RS-485/422 14-SOIC datasheet.pdf
DIODE SBR 45V 10A POWERDI5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 18-36VIN 24VOUT datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf