FFF SFW28R-1STE9LF
SFW28R-1STE9LF picture photo
Mfg. Part Number
SFW28R-1STE9LF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 28POS 1.00MM R/A
Datasheet Download
SFW28R-1STE9LF.pdf
Availability of SFW28R-1STE9LF
QUANTITY
SFW28R-1STE9LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW28R-1STE9LF
Internal Part NumberEIS-SFW28R-1STE9LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFW-R
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions28
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight, Tapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW28R-1STE9LF
Related LinksSFW28R-, SFW28R-1STE9LF Datasheet, FFF Distributor
SFW28R-1STE9LF Details Description
Related parts for SFW28R-1STE9LF
Connector Header 3 Position 0.250" (6.35mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100MHZ RRO 16SSOP datasheet.pdf
MICROPHONE ARM LM-1 41" 1.5LB datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 0.1% 1/4W MELF datasheet.pdf
ENCODER OPT 2CH 200LPI BENT LEAD datasheet.pdf
LED 5MM WHT PNL MNT WATER PROOF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
HDM BP EXT TL GP POL PN 30SAU datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 485MA 950 MOHM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W datasheet.pdf