Epson SG-210STF 16.0000ML0
SG-210STF 16.0000ML0 picture photo
Mfg. Part Number
SG-210STF 16.0000ML0
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 16.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
SG-210STF 16.0000ML0.pdf
Availability of SG-210STF 16.0000ML0
QUANTITY
SG-210STF 16.0000ML0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-210STF 16.0000ML0
Internal Part NumberEIS-SG-210STF 16.0000ML0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginSG-210STF Package Supplier 09/Jun/2014
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-210STF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency16MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.6 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)1.8mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)2.7µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-210STF 16.0000ML0
Related LinksSG-210STF , SG-210STF 16.0000ML0 Datasheet, Epson Distributor
SG-210STF 16.0000ML0 Details Description
Related parts for SG-210STF 16.0000ML0
IC COMPARATOR R-R SOT-23-5 datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MPRO REPLACEMENT BATTERY datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SLEEVING FIBERGLASS NAT 100=100' datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
FERRITE CORES datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 320POS GOLD datasheet.pdf