3M 151226-8422-RB
151226-8422-RB picture photo
Mfg. Part Number
151226-8422-RB
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADR 2MM 26POS DL STR GOLD
Datasheet Download
151226-8422-RB.pdf
Availability of 151226-8422-RB
QUANTITY
151226-8422-RB Order Process
Ship out your order
Specifications of 151226-8422-RB
Internal Part NumberEIS-151226-8422-RB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification1512 Series 14/Dec/2010
Standard Package300
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series1512
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.152" (3.86mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)151226-8422-RB
Related Links151226-, 151226-8422-RB Datasheet, 3M Distributor
151226-8422-RB Details Description
Related parts for 151226-8422-RB
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC BASESTATION FINAL SOT502A datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 21MM datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS R/A DUAL .100" datasheet.pdf
762 TB PLU PLU WF HOOK/B datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf