Epson SG-310SCF 48.0000ML3
SG-310SCF 48.0000ML3 picture photo
Mfg. Part Number
SG-310SCF 48.0000ML3
Brief Description
OSC XO 48.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
SG-310SCF 48.0000ML3.pdf
Availability of SG-310SCF 48.0000ML3
QUANTITY
SG-310SCF 48.0000ML3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-310SCF 48.0000ML3
Internal Part NumberEIS-SG-310SCF 48.0000ML3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSPXO and VCXO
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-310
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency48MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)4.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.047" (1.20mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)2µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-310SCF 48.0000ML3
Related LinksSG-310SCF , SG-310SCF 48.0000ML3 Datasheet, Epson Distributor
SG-310SCF 48.0000ML3 Details Description
Related parts for SG-310SCF 48.0000ML3
CONN RING UNINSUL 12-10AWG .250" datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 10V Y5V 0402 datasheet.pdf
IC DATA SEL/MUX QUAD 1-2 16-SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 15MM datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 444MA 240 MOHM datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG BLACK 500' datasheet.pdf
HDM 5SMPR090F120F K datasheet.pdf
CRYSTAL 27.00 MHZ 9.0PF SMD datasheet.pdf