Epson SG-51P 18.4320MC
SG-51P 18.4320MC picture photo
Mfg. Part Number
SG-51P 18.4320MC
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 18.432MHZ CMOS TTL PC PIN
Datasheet Download
SG-51P 18.4320MC.pdf
Availability of SG-51P 18.4320MC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SG-51P 18.4320MC Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-51P 18.4320MC
Internal Part NumberEIS-SG-51P 18.4320MC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-51
PackagingTube
TypeXO (Standard)
Frequency18.432MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)23mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.780" L x 0.250" W (19.80mm x 6.36mm)
Height0.209" (5.30mm)
Package / Case14-DIP, 4 Leads (Full Size)
Current - Supply (Disable) (Max)12mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-51P 18.4320MC
Related LinksSG-51P 1, SG-51P 18.4320MC Datasheet, Epson Distributor
SG-51P 18.4320MC Details Description
Related parts for SG-51P 18.4320MC
CABLE 5COND 22AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 81CBGA datasheet.pdf
CAP THIN FILM 6.5PF 25V 0402 datasheet.pdf
IC BUFFER CLK 8OUT 3.3V 16-TSSOP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 30POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 20PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
BATTERY LI-ION 3.7V 1650AH datasheet.pdf