Epson SG-51PH 36.0000MC:ROHS
SG-51PH 36.0000MC:ROHS picture photo
Mfg. Part Number
SG-51PH 36.0000MC:ROHS
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 36.000MHZ CMOS PC PIN
Datasheet Download
SG-51PH 36.0000MC:ROHS.pdf
Availability of SG-51PH 36.0000MC:ROHS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SG-51PH 36.0000MC:ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-51PH 36.0000MC:ROHS
Internal Part NumberEIS-SG-51PH 36.0000MC:ROHS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-51
PackagingTube
TypeXO (Standard)
Frequency36MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.780" L x 0.250" W (19.80mm x 6.36mm)
Height0.209" (5.30mm)
Package / Case14-DIP, 4 Leads (Full Size)
Current - Supply (Disable) (Max)20mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-51PH 36.0000MC:ROHS
Related LinksSG-51PH 36., SG-51PH 36.0000MC:ROHS Datasheet, Epson Distributor
SG-51PH 36.0000MC:ROHS Details Description
Related parts for SG-51PH 36.0000MC:ROHS
IC BUFFER CLK 8OUT 3.3V 16-SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONN CONTACT 20-24AWG PRE-TIN datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .8MM SMD GOLD datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 20ppm 18pF 300 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
COMBO 5W5 F PCB R/A G 75O HP T datasheet.pdf
IC REG CCR 50V 350MA SMC datasheet.pdf