Epson SG-51PH 42.0000MC
SG-51PH 42.0000MC picture photo
Mfg. Part Number
SG-51PH 42.0000MC
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 42.000MHZ CMOS PC PIN
Datasheet Download
SG-51PH 42.0000MC.pdf
Availability of SG-51PH 42.0000MC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SG-51PH 42.0000MC Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-51PH 42.0000MC
Internal Part NumberEIS-SG-51PH 42.0000MC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-51
PackagingTube
TypeXO (Standard)
Frequency42MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.780" L x 0.250" W (19.80mm x 6.36mm)
Height0.209" (5.30mm)
Package / Case14-DIP, 4 Leads (Full Size)
Current - Supply (Disable) (Max)20mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-51PH 42.0000MC
Related LinksSG-51PH , SG-51PH 42.0000MC Datasheet, Epson Distributor
SG-51PH 42.0000MC Details Description
Related parts for SG-51PH 42.0000MC
CONN RECEPT 16POS .100 IDC GOLD datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHIL SLOT SZ1 7.52" datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 4A DL HS 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 8.9PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
KPT 06 22 E/B A A206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf