EPCOS (TDK) B43505A5107M87
B43505A5107M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43505A5107M87
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43505A5107M87.pdf
Availability of B43505A5107M87
QUANTITY
B43505A5107M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43505A5107M87
Internal Part NumberEIS-B43505A5107M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.36 Ohm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current750mA
Impedance1.6 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.858" (47.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43505A5107M87
Related LinksB43505A, B43505A5107M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43505A5107M87 Details Description
Related parts for B43505A5107M87
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RELAY SSR PANEL MOUNT datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 898K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 290 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TAPE 1" X 36 YD datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 2-INP 8-VSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf