| Internal Part Number | EIS-SG-51PTJ 28.63636MC | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 25 | |
| Category | Crystals and Oscillators | |
| Family | Oscillators | |
| Series | SG-51 | |
| Packaging | Tube | |
| Type | XO (Standard) | |
| Frequency | 28.63636MHz | |
| Function | Tri-State (Output Enable) | |
| Output | TTL | |
| Voltage - Supply | 5V | |
| Frequency Stability | ±100ppm | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C | |
| Current - Supply (Max) | 35mA | |
| Ratings | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Size / Dimension | 0.780" L x 0.250" W (19.80mm x 6.36mm) | |
| Height | 0.209" (5.30mm) | |
| Package / Case | 14-DIP, 4 Leads (Full Size) | |
| Current - Supply (Disable) (Max) | 28mA | |