Epson SG-51PTJ 32.0000MC
SG-51PTJ 32.0000MC picture photo
Mfg. Part Number
SG-51PTJ 32.0000MC
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 32.000MHZ TTL PC PIN
Datasheet Download
SG-51PTJ 32.0000MC.pdf
Availability of SG-51PTJ 32.0000MC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SG-51PTJ 32.0000MC Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-51PTJ 32.0000MC
Internal Part NumberEIS-SG-51PTJ 32.0000MC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-51
PackagingTube
TypeXO (Standard)
Frequency32MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputTTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.780" L x 0.250" W (19.80mm x 6.36mm)
Height0.209" (5.30mm)
Package / Case14-DIP, 4 Leads (Full Size)
Current - Supply (Disable) (Max)28mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-51PTJ 32.0000MC
Related LinksSG-51PTJ , SG-51PTJ 32.0000MC Datasheet, Epson Distributor
SG-51PTJ 32.0000MC Details Description
Related parts for SG-51PTJ 32.0000MC
CONN SOCKET PLCC 32POS TIN-LEAD datasheet.pdf
CONTROLLER 8-WIRE USB RESISTIVE datasheet.pdf
SCREEN AMBER SQUARE datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 5.21MM datasheet.pdf