Epson SG-531P 10.2400MC:ROHS
SG-531P 10.2400MC:ROHS picture photo
Mfg. Part Number
SG-531P 10.2400MC:ROHS
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 10.24MHZ CMOS TTL PC PIN
Datasheet Download
SG-531P 10.2400MC:ROHS.pdf
Availability of SG-531P 10.2400MC:ROHS
QUANTITY
SG-531P 10.2400MC:ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-531P 10.2400MC:ROHS
Internal Part NumberEIS-SG-531P 10.2400MC:ROHS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSPXO and VCXO
Standard Package35
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-531
PackagingTube
TypeXO (Standard)
Frequency10.24MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)23mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.539" L x 0.260" W (13.70mm x 6.60mm)
Height0.209" (5.30mm)
Package / Case8-DIP, 4 Leads (Half Size)
Current - Supply (Disable) (Max)12mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-531P 10.2400MC:ROHS
Related LinksSG-531P 10., SG-531P 10.2400MC:ROHS Datasheet, Epson Distributor
SG-531P 10.2400MC:ROHS Details Description
Related parts for SG-531P 10.2400MC:ROHS
IC TXRX RS485/RS422 LOWPWR 8-DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 20% 1KVDC RAD datasheet.pdf
MSAS COMBO R/A datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 25.8K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
GLASS BRAID TYPE E 25 FT 24 AWG datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALL MNT PIN datasheet.pdf