Epson SG-615P 18.1818MC0: PURE SN
SG-615P 18.1818MC0: PURE SN picture photo
Mfg. Part Number
SG-615P 18.1818MC0: PURE SN
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 18.1818MHZ CMOS, TTL SMD
Datasheet Download
SG-615P 18.1818MC0: PURE SN.pdf
Availability of SG-615P 18.1818MC0: PURE SN
QUANTITY
SG-615P 18.1818MC0: PURE SN Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-615P 18.1818MC0: PURE SN
Internal Part NumberEIS-SG-615P 18.1818MC0: PURE SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-615
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency18.1818MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)23mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.551" L x 0.341" W (14.00mm x 8.65mm)
Height0.185" (4.70mm)
Package / Case4-SOJ
Current - Supply (Disable) (Max)12mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-615P 18.1818MC0: PURE SN
Related LinksSG-615P 18.18, SG-615P 18.1818MC0: PURE SN Datasheet, Epson Distributor
SG-615P 18.1818MC0: PURE SN Details Description
Related parts for SG-615P 18.1818MC0: PURE SN
IC HALL EFF SENSOR BI-PULLUP SIP datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT WATERPROOF 11POS MALE datasheet.pdf
CARD MALE EXTENDER .100 12POS AU datasheet.pdf
KIT EVAL MAX1452-NS datasheet.pdf
RES 9.09 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 11POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 50W datasheet.pdf