Epson SG-615P 19.6608MC0
SG-615P 19.6608MC0 picture photo
Mfg. Part Number
SG-615P 19.6608MC0
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 19.6608MHZ CMOS TTL SMD
Datasheet Download
SG-615P 19.6608MC0.pdf
Availability of SG-615P 19.6608MC0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SG-615P 19.6608MC0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-615P 19.6608MC0
Internal Part NumberEIS-SG-615P 19.6608MC0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-615
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency19.6608MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)23mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.551" L x 0.341" W (14.00mm x 8.65mm)
Height0.185" (4.70mm)
Package / Case4-SOJ, 5.08mm pitch
Current - Supply (Disable) (Max)12mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-615P 19.6608MC0
Related LinksSG-615P 1, SG-615P 19.6608MC0 Datasheet, Epson Distributor
SG-615P 19.6608MC0 Details Description
Related parts for SG-615P 19.6608MC0
CONN HEADER .100 DUAL R/A 66POS datasheet.pdf
TST P REC 130L SPCL GRN GPBR datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS DUAL 1MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
LED CBI 5MM RED DIFFUSED datasheet.pdf