Epson SG-615P 3.0720MC0:ROHS
SG-615P 3.0720MC0:ROHS picture photo
Mfg. Part Number
SG-615P 3.0720MC0:ROHS
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 3.072MHZ CMOS TTL SMD
Datasheet Download
SG-615P 3.0720MC0:ROHS.pdf
Availability of SG-615P 3.0720MC0:ROHS
QUANTITY
SG-615P 3.0720MC0:ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-615P 3.0720MC0:ROHS
Internal Part NumberEIS-SG-615P 3.0720MC0:ROHS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSPXO and VCXO
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-615
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency3.072MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)23mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.551" L x 0.341" W (14.00mm x 8.65mm)
Height0.185" (4.70mm)
Package / Case4-SOJ, 5.08mm pitch
Current - Supply (Disable) (Max)12mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-615P 3.0720MC0:ROHS
Related LinksSG-615P 3.0, SG-615P 3.0720MC0:ROHS Datasheet, Epson Distributor
SG-615P 3.0720MC0:ROHS Details Description
Related parts for SG-615P 3.0720MC0:ROHS
CONN HEADER .100" 7POS TIN PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
KIT EVAL FIBER OPTIC 125MBD datasheet.pdf
Connector Receptacle 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT YAGI 10ELEM 450-470MHZ GOLD datasheet.pdf
RES 10M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf