Epson SG-615P11.2896MB3:ROHS
SG-615P11.2896MB3:ROHS picture photo
Mfg. Part Number
SG-615P11.2896MB3:ROHS
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 11.2896MHZ CMOS TTL SMD
Datasheet Download
SG-615P11.2896MB3:ROHS.pdf
Availability of SG-615P11.2896MB3:ROHS
QUANTITY
SG-615P11.2896MB3:ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-615P11.2896MB3:ROHS
Internal Part NumberEIS-SG-615P11.2896MB3:ROHS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSPXO and VCXO
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-615
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency11.2896MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)23mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.551" L x 0.341" W (14.00mm x 8.65mm)
Height0.185" (4.70mm)
Package / Case4-SOJ, 5.08mm pitch
Current - Supply (Disable) (Max)12mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-615P11.2896MB3:ROHS
Related LinksSG-615P11.2, SG-615P11.2896MB3:ROHS Datasheet, Epson Distributor
SG-615P11.2896MB3:ROHS Details Description
Related parts for SG-615P11.2896MB3:ROHS
RES SMD 15.4KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 12POS .050" SLD datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 9.5K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf