Epson SG-636PCE 32.0000MC0
SG-636PCE 32.0000MC0 picture photo
Mfg. Part Number
SG-636PCE 32.0000MC0
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 32.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
SG-636PCE 32.0000MC0.pdf
Availability of SG-636PCE 32.0000MC0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SG-636PCE 32.0000MC0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-636PCE 32.0000MC0
Internal Part NumberEIS-SG-636PCE 32.0000MC0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-636
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency32MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)9mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Height0.106" (2.70mm)
Package / Case4-SOJ, 5.08mm pitch
Current - Supply (Disable) (Max)5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-636PCE 32.0000MC0
Related LinksSG-636PCE , SG-636PCE 32.0000MC0 Datasheet, Epson Distributor
SG-636PCE 32.0000MC0 Details Description
Related parts for SG-636PCE 32.0000MC0
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 56PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC 2.63V SUPPLY MONITOR 8-TSSOP datasheet.pdf
FERRITE CHIP 120 OHM 1.5A 1812 datasheet.pdf
CONN JACK 3.5MM R/A 4POS MID SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CONN FPC 23POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf